sound

سیستم های صوتی و پیجینگ

تجهیزات مورد نیاز سیستم صوتانواع بلندگو های سیستم صوت و پیجینگ( بلند گو اکتیو ، بلندگو پسیو ، بلندگو دیواری،بلندگو سقفی ، بلندگو شیپوری و…)

میکسر ها و میکروفون های سیستم پیجینگ و صوتی

(میکروفن بیسیم،میکروفن سیم دار، میکروفن دیجیتال ، میکروفن گان و…)

دستگاه های تقویت کننده سیستم پیجینگ و صوت

با  قابلیت ها و توان های  مختلف برای استفاده های گوناگون تولید می شوند. اصولاً نیازهای هر مکانی از نظر تجهیزات صوتی متفاوت است. این که چه المان هایی برای انتخاب یک سیستم صوت مناسب به کار می رود بسیار گسترده است و نیاز به دانش و تجربه دارد، شما عزیزان می توانید با استفاده از مشاوره رایگان ما از طریق تماس تلفنی سوالات خود را مطرح و از نظرات کارشناسان ما استفاده نمائید.

 میکسر سیستم صوتی و پاور میکسر

به طور معمول 2 گونه میکسر صوت وجود دارند، میکسرهای پاور دار (Powerd Mixer) که دارای آمپلی فایر (تقویت کننده صدا برای اتصال به بلندگوهای پسیو) هستند و بدون پاور (Unpowered Mixer) که همان میکسر معمولی خواهد بود.

راه تشخیص میکسر و پاور میکسر سیستم صوتی و پیجینگ

اما راه تشخیص میکسر از پاور میکسر در ظاهر چند مورد خواهد بود: بهترین کار دقت به مدل دستگاه و توضیحات آن روی بدنه دستگاه است. روی دستگاه میکسر فقط نوشته شده Mixer اما روی تمام دستگاههای پاور میکسر نوشته شده mixer (این عبارت معمولا در زیر مارک و مدل دستگاه نوشته میشود) و در کنار عبارت پاور میکسر میزان توان خروجی پاور دستگاه را نیز ذکر میکنند. مثلا میتواند 900 وات توان را در دو خط خروجی بدهد. 700 وات برای لاین راست و 900 وات برای لاین چپ. تفاوت دیگر پاور میکسرها با میکسرها در وزن و اندازهی آنها است. پاور میسکرها معمولا قطور تر و سنگینتر از میکسرها هستند. گرچه این قانون در مورد پاور میکسرهای گران قیمتی که از فناوری های نانو استفاده میکنند چندان صدق نمیکند. میتوانید از خروجیهای دستگاه نیز تشخیص دهید که دستگاه پاور میکسر است و یا میکسر. اگر دستگاه خروجی با توان بالا داشت پاور میکسر است. این خروجیها نیز معمولا از جکهای اسپیکونی استفاده میکنند. خروجی توان بالا را میتوانید از توضیحاتی که در کنار آن خروجی نوشته شده تشخیص دهید. این خروجی ها اغلب در پشت دستگاه هستند و در کنار آن وات خروجی و امپدانس آن به اهم نوشته شده است.

بلندگو اکتیو و پسیو سیستم صوتی و پیجینگ

مهمترین وجه تمایز این دو باند در دارا بودن مدار تقویت داخلی باند اکتیو است. پس باند اکتیو نیازی به دریافت سیگنال های تقویت شده توسط پاور امپلی فایر ها را ندارد در صورتی که باند های پسیو برای راه اندازی نیاز به پاور امپلی فایر دارند. این مورد باعث تفاوت در نحوه اتصال این دو نوع باند به سیستم صوتی خواهد شد. به طوری که اتصال اکتیو به خروجی های لاین میکسر است و باند پسیو تنها یک انتخاب خواهد داشت و آن خروجی کانال های a یا b پاور امپلی فایر می باشد.

طریقه اتصال میکسر به پاور آمپلی فایر در سیستم پیجینگ

Main out راست و چپ میکسر را به ورودی مشابه روی پاور امپلی فایر Line in یا Link in متصل کنید

محاسبه تعداد بلندگو به یک پاور آمپلی فایر در سیستم صوتی

بستگی به قدرت دستگاه پاور آمپیلیفایر و توان و اهم باندها دارد، این بلندگو ها در یک مدار موازی به خروجی پاور متصل می شوند. این محاسبات نیاز به اطلاعات اولیه تجزیه و تحلیل مدارات الکتریکی دارد. برای خرید و اطلاع از نیازهای سیستم صوت خود با  مشاوره فروش سیستم های صوت شرکت تماس حاصل فرمائید تا راهنمایی های تخصصی بر اساس نیاز های شما ارائه گردد.

آیا می توان در سیستم صوتی و پیجینگ یک میکسر را به اکو آمپلی فایر متصل کرد؟

فرض کنید در شرایطی قرار گرفته اید که یک میکسر دارید و یک اکو امپلی فایر صندوقی که از افکت های محدود میکسر آن اصلاً راضی نیستید خوب در این وضعیت شما می خواهید از میکسر هم استفاده کنید در همین ابتدا این کار رو اصولی نمی دونیم ولی در صورتی که نیاز داشته باشید از روشی که در ادامه توضیح داده می شود استفاده نمائید: برای این کار Main Out و یا Line Out میکسر را به ورودی لاین یا AUX اکو آمپلی فایر متصل نمائید. میکروفونها را به میکسر متصل نمایید تا عمل میکس و افکت گذاری توسط میکسر انجام شود و عملیات تقویت صدا توسط آمپلی فایر. البته این کار اصولی نیست چون این گونه اکو آمپلی فایرها خود دارای یک میکسر هستند و اغلب میزان زیر و بمی صدا را تغییر داده و به علت داشتن نویز داخلی زیاد، کیفیت کار را پایین میآورند. دقت نمایید برای این کار فقط از میکسر استفاده کنید.

اتصال پاور میکسر به آمپلی فایر در سیستم صوتی و پیجینگ

اگر هم خواستید یک پاور میکسر را به یک اکو آمپلی فایر متصل کنید به هیچ وجه خروجی باندهای دستگاه پاور میکسر را به آمپلی فایر متصل نکنید و از خروجی Line Out دستگاه پاور میکسر برای این کار بهره بگیرید زیرا همانطور که گفته شد سطح سیگنال خروجیهایی که قرار است به بلندگوها متصل شود بسیار قوی میباشد و تنها جهت این کار طراحی گردیده است.

نحوه اتصال بلندگو های اکتیو و پسیو در سیستم پیجینگ

امکان اتصال بلندگو اکتیو و پسیو در یک مدار موازی و یا امکان اتصال بلندگو اکتیو به کانال خروجی پاور ها، تنها با دانستن این نکته که باند های اکتیو دارای مدار تقویت کننده داخلی هستند و باند های پسیو بدلیل دارا نبودن این مدار نیاز به پاور امپلی فایر دارند. پس به همین دلیل هم نوع اتصال این دو نوع باند با یکدیگر متفاوت خواهد بود. نحوه اتصال بلندگو اکتیو به میکسر یا پاور میکسر چگونه است؟ برای اتصال باند اکتیو به پاور آمپلی فایر میتوانید از هر خروجی دستگاه که سطح سیگنال آن خروجی برابر سطح سیگنال لاین باشد (بین خروجی Line Out و یا خروجی هدفون Phones و خروجی رکوردر Rec Out. اما اصولی تر آن است که از همان Line Out خروجی بگیرید.

در یک سیستم صوتی آیا بلندگو اکتیو به پاور امپلی فایر هم وصل می شود؟

خیر، تنها در این صورت که پاور شما بصورت پاور میکسر باشد و یا اینکه دارای خروجی Line Out باشد. آیا می توان از کانال های خروجی پاور امپلی فایر برای اتصال بلندگو های اکتیو استفاده کرد؟ خیر، کانال های A , B که در پشت پاور امپلی فایر ها قرار دارند برای اتصال بلندگو پسیو می باشند و این کار به مدار تقویت کننده داخل باندهای اکتیو آسیب میرساند زیرا سیگنالی که از خروجی پشت دستگاه آمپلی فایر خارج میشود برای اتصال به باندهای پسیو تقویت شده است. سطح سیگنال این خروجی حدود ورودی به باندهای اکتیو باید چیزی حدود 0/3 ولت باشد.

 سوت کشیدن سیستم صوتی و پیجینگ

علت سوت کشیدن سیستم صوت و پیجینگ به چندین دلیل می باشد که باید همه این موارد کنترل شوند
1- بالا بودن گین میکروفون در سیستم صوتی.
 2- قرار گرفتن میکروفون در زاویه انتشار بلندگوهای سیستم صوت و پیجینگ

3-مناسب نیودن نوع میکروفون سیستم صوت و سیستم پیجینگ در زاویه گیرایی آن

Open chat
1
چطور میتونم کمکتون کنم
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟
گروه فنی مهندسی لاله